Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Kwokacz (Tringa nebularia)

Kwokacz, brodziec kwokacz (Tringa nebularia) – gatunek średniego ptaka wędrowny z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Kwokacz (Tringa nebularia)

Zobacz zdjęcia w galerii...

Występowanie

Zamieszkuje pas ciągnący się od północnej Szkocji przez Półwysep Skandynawski, Azję Środkową po Syberię i Kamczatkę. Zimuje w Europie Zachodniej, basenie Morza Śródziemnego, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i południowo-wschodniej oraz Indonezji i Australii. W Polsce pojawia się nielicznie, lecz regularnie podczas przelotów w kwietniu-maju i lipcu-listopadzie.

Cechy gatunku

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym wierzch głowy i grzbiet ciemnobrązowy z białymi i czarnymi plamami. Reszta głowy, szyja i spód ciała białe. Na szyi, głowie i piersi ciemne kreskowanie. Dolna część grzbietu i kuper białe. Ogon również biały z czarnymi pręgami. Dziób czarny, lekko zakrzywiony ku górze, nogi oliwkowe. W szacie spoczynkowej wierzch ciała popielatobrązowawy, a spód szarawy. Osobniki młodociane podobne do dorosłych w upierzeniu spoczynkowym.

Wymiary średnie

  • dł. ciała ok. 30-37 cm
  • rozpiętość skrzydeł ok. 55-70 cm
  • waga ok. 125-280 g

Biotop

Zalesione bagna i brzegi rzek. Zimą morskie wybrzeża

Gniazdo

Na ziemi.

Jaja

W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu 4 jaja.

Wysiadywanie

Jaja wysiadywane są przez okres około 24 dni przez obydwoje rodziców. Zasadniczo monogamiczny, ale wśród samców zdarza się bigamia. Wówczas samce biorą udział w wysiadywaniu i opiece nad oboma lęgami.

Pożywienie

Wodne bezkręgowce i drobne kręgowce, które chwyta brodząc w wodzie.

Ochrona

Gatunek chroniony.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz Kwokacz