Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Bilbil czerwonoplamy (Pycnonotus cafer)

Bilbil czerwonoplamy (Pycnonotus cafer) − gatunek małego, azjatyckiego ptaka z rodziny bilbili.

Bilbil czerwonoplamy (Pycnonotus cafer)
Zobacz zdjęcia w galerii...

Występowanie

Gatunek ten występuje w tropikalnym klimacie Azji Południowej, od Indii i południa Sri Lanki po Birmę i południowo-zachodnie Chiny. Ptak został wprowadzony przez człowieka lub samoistnie zaczął osiedlać się na wielu wyspach Pacyfiku, m.in. na Fidżi, Samoa, Tonga i na Hawajach. Pewnym jest, iż sam rozprzestrzenił się w części Dubaju, Emiratów Arabskich oraz Nowej Zelandii. Bilbil ten jest uważany za jeden z gatunków inwazyjnych.

Taksonomia

Bilbil czerwonoplamy został pierwszy raz opisany przez Karola Linneusza w 1766. Kilka populacji tego rozpowszechnionego gatunku traktowanych było jako podgatunki (lub rasy). Podgatunek nominatywny został zanotowany na południu Indii. Jako gatunek typowy oznaczony został przez Erwina Stresemanna osobnik z Puducherry. Rasa zachodnia, uważana za pośrednią, występuje w Kaszmirze i Kohat, aż do Salt Range oraz wzdłuż Himalajów do Kumaon. Rasa bengalska spotykana jest w Himalajach, od wschodniego Nepalu po Asam. Na południe od obszarów występowania ras pośredniej i bengalskiej znajdują się obszary występowania rasy pallidus (na południowy-zachód aż do Ahmednagaru) oraz rasy saturatus (w kierunku rzeki Godavari). Nie istnieją wyraźne granice w określeniu występowania tych dwóch ostatnich form, stąd nowsze opracowania nie rozróżniają rasy pallidus od saturatus.

Podgatunki

Wyróżnia się jeszcze kilka innych ras:

  • humayuni (rasa pustynna spotykana w Sindh i w północno-zachodnich Indiach)
  • stanfordii (północno-wschodnie Indie)
  • haemorrhous (Sri Lanka)
  • melanchimus (południe Birmy i północne tereny Tajlandii)
  • chrysorrhoides (Chiny)

Dwie wcześniej rozpoznawane rasy nigropileus (południe Birmy) i burmanicus (północ Birmy) uważane są obecnie za hybrydy.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Bilbil czerwonoplamy