Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Gazela Granta (Gazella granti)

Gazela Granta – gatunek kopytnego ssaka z rodziny krętorogich (Bovidae) opisany naukowo pod nazwą Gazella granti, honorującą szkockiego badacza Jamesa Augustusa Granta. Wraz z gazelą dama i aulem zaliczane są do dużych gazel, klasyfikowanych w podrodzaju (lub rodzaju) Nanger.

Gazela Granta (Gazella granti)
Zobacz zdjęcia w galerii...

Występowanie

Gazela Granta występuje we wschodniej Afryce – od południowej Etiopii po Tanzanię. Zasiedla równiny i tereny górzyste. Preferuje głównie tereny trawiaste z porośniętymi gdzieniegdzie obszarami krzewiastymi, zamieszkuje także obszary półpustynne, unika terenów z wysoką trawą.

Tryb życia

Żywi się ziołami, trawą, gałązkami oraz kiełkami. Gazela Granta tworzy duże stada złożone z samców i samic. Największe niebezpieczeństwo grozi tym gazelom ze strony likaonów i gepardów. Człowiek przyczynia się do zmniejszania populacji tej antylopy.

Budowa ciała

Gazela Granta przypomina budową gazelę Thompsona. Rogi samców tej gazeli są zbudowane w kształcie liry, grubsze u podstawy, węższe na zakończeniu i mierzą od 45 do 80 cm długości.

Tworzy liczne podgatunki różniące się umaszczeniem oraz kształtem rogów. Kolor sierści cynamonowo-brązowy z białym podbrzuszem

Wymiary

  • Wysokość w kłębie: 80–95 cm
  • długość ciała: 95–150 cm
  • masa ciała: 35–80 kg

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Gazela Granta