Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Czapla biała (Ardea alba)

Czapla biała (Ardea alba) – gatunek dużego ptaka, z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkującego wszystkie kontynenty, poza Australią i Antarktydą.

Czapla biała (Ardea alba)

Zobacz zdjęcia w galerii...

Sytuacja w Polsc

W Polsce nieliczny ptak lęgowy, licznie zalatujący. Do niedawna czapla biała jedynie zalatywała do Polski. Obecnie jest u nas także nielicznym ptakiem lęgowym. Wcześniej północny zasięg gniazdowania przebiegał przez Czechy i Słowację, obecnie następuje ekspansja tego gatunku na północ. Pierwszy przypadek gniazdowania w Polsce odkryto w 1997 r. nad Biebrzą, obecnie znane są również lęgowiska m.in. na zbiorniku Jeziorsko i w ujściu Warty w Słońsku.

Podgatunki

Wyróżniono następujące podgatunki:

  • czapla biała (Ardea alba alba)
  • czapla amerykańska (Ardea alba egretta)
  • czapla afrykańska (Ardea alba melanorhynchos)

Dawniej za podgatunek czapli białej uważano czaplę wschodnią (Ardea modesta).

Występowanie

Czapla biała zamieszkuje w zależności od podgatunku:

  • Ardea alba alba – pas od środkowej Europy i Bałkanów po środkową Azję. Zimuje w północnej i środkowej Afryce oraz środkowych Chinach i na Półwyspie Koreańskim. Do Polski regularnie i licznie zalatuje, a od niedawna nielicznie również się gnieździ.
  • Ardea alba egrettus – Ameryka poza Kanadą, Alaską i Patagonią.
  • Ardea alba melanorhynchos – subsaharyjska Afryka i Madagaskar.

Biotop

Duże obszary trzcin, delty rzek, zalewy, zarośla mangrowe.

Wygląd zewnętrzny

Największa biała czapla w Europie, wielkością dorównuje czapli siwej. Upierzenie śnieżnobiałe, w kątach dzioba żółty nieopierzony fragment skóry. W szacie godowej dziób czarny, a nogi żółte; z barków wyrastają wydłużone pióra. W szacie spoczynkowej dziób żółty, a nogi ciemne, żółtozielone.

Wymiary

  • długość ciała: 82-102 cm
  • rozpiętość skrzydeł: 140-170 cm
  • masa ciała: 700-1600 g

Pożywienie

Zwierzęta wodne, głównie drobne, szczególnie owady, chwytane przede wszystkim płyciznach.

Głos

W koloniach lęgowych często wydaje rechoczące 'krrrok'.

Lęgi

Gniazduje w koloniach. Gniazdo umieszcza w trzcinach, rzadziej na drzewie. ciągu roku wyprowadza 1 lęg. Składa w różnych porach (zależnie od regionu) 2 do 5 bladoniebieskich jaj o długości 60 mm. Wysiadywane są przez okres 25-26 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 6 tygodniach.

Ochrona

W Polsce gatunek objęty ochroną gatunkową ścisłą.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała Czapla biała