Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Waran stepowy (Varanus exanthematicus)

Waran stepowy (Varanus exanthematicus) – gatunek gada z rodziny waranowatych, czasami określany też nazwą waran pustynny.

Waran stepowy (Varanus exanthematicus)

Zobacz zdjęcia w galerii...

Opis

Skóra barwy ciemnooliwkowej z małymi, okrągłymi, żółtymi plamkami na grzbiecie. Ogon w zielone i żółte szerokie pręgi. Spód ciała i wewnętrzna strona kończyn żółtawe. Rozdwojony język ma kolor niebieski. Budowa masywna, głowa szeroka, krótka szyja i ogon.

Rozmiary

  • Długość do 130 cm
  • Masa ciała do 5 kg

Biotop

Głównie sawanna, ale również skaliste pustynie, rzadkie i suche lasy. Nie występują w lasach deszczowych.

Pokarm

Wszelkiego rodzaju pokarm zwierzęcy odpowiednich rozmiarów - małe ssaki, ptaki, gady i płazy. Dużą część diety stanowią stawonogi i mięczaki. Nie gardzą też padliną. Młode jedzą głównie owady. Nie gardzą zwierzętami toksycznymi i jadowitymi. Przez osiem miesięcy pory deszczowej, kiedy żywności nie brakuje najadają się niejako na zapas, aby w czasie pory suchej żyć dzięki zgromadzonym rezerwom tłuszczu.

Behawior

Zamieszkuje sawanny i półpustynie Afryki subsaharyjskiej (Senegal, Mali, Nigeria, Czad, Sudan). Aktywne podczas dnia. W czasie upałów chronią się w norach. Inaczej niż inne warany nie wspinają się na drzewa i nie wchodzą do wody. Samce bronią swojego terytorium i potrafią być bardzo agresywne wobec innych samców. Kiedy spotkają się dwa samce najpierw próbują się wzajemnie nastraszyć, a jeśli żaden nie zrezygnuje, dochodzi do walki.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada podczas pory deszczowej. Samica składa do jam w ziemi o 15-30 cm głębokości od 15 do 50 jaj. Niekiedy składa jaja w kopcach termitów. Inkubacja trwa od pięciu do sześciu miesięcy tak, że wylęg przypada na marzec.

Występowanie

Zachodnia i centralna Afryka na południe od Sahary.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Waran stepowy Waran stepowy