Fotografia przyrodnicza - Jarosław Wlazły - ptaki, ssaki, płazy, gady, krajobrazy, od kuchni.

Menu

Krzyżodziób sosnowy (Loxia pytyopsittacus)

Krzyżodziób sosnowy (Loxia pytyopsittacus) – mały ptak z rodziny łuszczaków.

Krzyżodziób sosnowy (Loxia pytyopsittacus)

Zobacz zdjęcia w galerii...

Występowanie

To gatunek północny. Zamieszkuje północną Europę, od Półwyspu Skandynawskiego po zachodnią Rosję (obszary wokół Bałtyku). Prowadzi osiadły lub koczowniczy tryb życia.

W Polsce dawniej skrajnie nielicznie gniazdował na północy kraju (w latach 60.–70. odnotowywano lęgi na Półwyspie Helskim), obecnie rzadko zalatuje ( do lutego). Znacznie rzadszy od podobnego krzyżodzioba świerkowego. Spotyka się go pojedynczo lub w małych grupach w trakcie nalotów populacji ze wschodu.

Charakterystyka

Cechy gatunku

Podobny do krzyżodzioba świerkowego, ale o silniejszej, krępej sylwetce, grubszej szyi, dużej głowie z płaskim czołem i potężniejszym skrzyżowanym dziobie. Jest też od niego większy. Samce ceglastoczerwone, mają bardziej amarantowy odcień w porównaniu z jego krewniakiem, samice żółtozielone, u obu płci ciemne skrzydła. Silna budowa dzioba, który jest wysoki u nasady i ma wybrzuszoną żuchwę, pozwala mu na wyłuskiwanie nasion (poprzez podważanie łusek) z twardych szyszek sosny, czego krzyżodziób świerkowy nie potrafi. Oba spokrewnione gatunki rozróżnia się po kształcie głowy i wysokości dzioba, choć w terenie jest to dość trudne.

Wymiary średnie

  • Długość ciała: ok. 18 cm
  • Rozpiętość skrzydeł: ok. 29 cm
  • Masa ciała: ok. 95 g

Biotop

Stare, otwarte bory sosnowe, niekiedy świerkowe, głównie północnej Europy. Czasem zamieszkuje drzewostany o innym składzie gatunkowym, ale i tam musi przeważać sosnę.

Okres lęgowy

Trwa od marca do maja. Ptaki wyprowadzają najczęściej jeden lęg, rzadziej dwa.

Gniazdo

W wierzchołkowej partii korony drzewa, na znacznej wysokości przy pniu lub w rozwidleniu gałęzi. Konstrukcją podobne do gniazda krzyżodzioba świerkowego. Uwite jest z kory, gałązek, mchu, gałązek i porostów, a wyścielone puchem roślinnym, trawą, piórami i włosiem.

Jaja

W marcu składa 3–4 kremowych lub niebieskawych jaj z rdzawym nakrapianiem o średnich wymiarach 23 x 17 mm.

Wysiadywanie

Od złożenia pierwszego jaja trwa przez ok. 14–15 dni. Wykonuje ją tylko samica. Pisklęta opuszczają gniazdo po trzech tygodniach.

Pożywienie

Głównie nasiona sosny, a także świerka.

Ochrona

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Polska Czerwona Księga w kraju uznaje go za gatunek wymarły.

Źródło: www.pl.wikipedia.org

Powrót

Moje zdjęcia w galerii...

Krzyżodziób sosnowy Krzyżodziób sosnowy Krzyżodziób sosnowy Krzyżodziób sosnowy Krzyżodziób sosnowy